Budovanie šatníka od základov I.

Pred nejakým časom som musela prehodnotiť celý svoj šatník. Kopec vecí v skrini, ktoré mi už nesedeli, nehodili sa k môjmu aktuálnemu štýlu alebo ich bolo ťažké kombinovať. Problém “plná skriňa, ale nič na seba”, no tentokrát bez zbytočného preháňania.

Keď sme sa ale pred dvoma mesiacmi sťahovali, vzala som si len to naozaj pekné a použiteľné, najlepšie kúsky na jeseň a zimu a basic prádlo. 1 krabica, 1 cestovná taška a that’s it! Začínam budovať šatník od začiatku, pekne od základov.

Budovanie šatníka je jednoduchšie, len ak na 100% poznáte svoj štýl, viete čo budete potrebovať na všetky možné príležitosti a máte to šťastie, že v obchodoch nájdete veci, ktoré váš štýl vystihujú. Čo veru nie je môj prípad.

Ale nevadí. Už nejaký ten čas ma edukuje a inšpiruje Anuschka na jej blogu Into Mind. Odporúčam, ak teda rozumiete anglicky a nevadia vám dlhšie texty.

Plánovanie

Dôležitú úlohu zohráva plánovanie. Ak si fashion addict, nakupuješ iba náhodne a impulzívne a funguje to u teba dobre, teda nemáš problém s plnou-prázdnou skriňou, asi ti tento článok veľa nedá. Tento plánovací prístup nemusí byť vhodný pre každého, každému vyhovuje niečo iné.

Ale prečo vôbec šatník plánovať a “budovať”? Veď to nie je žiadna zábava! No, ako pre koho :)

 • urobíš si prehľad o tom, čo vlastne máš, čo ti chýba a čoho máš prebytok = to ti pomôže pri ďalších nákupoch,
 • zistíš, kde robíš chybu, napr. ak si uvedomíš, že 70% tvojho šatníka tvoria šaty a doplnky, ktoré využívaš len veľmi málo a príležitostne,
 • ak sa budeš držať svojho plánu a zoznamu priorít, zrejme si dáš pozor na unáhlené nákupy v zľavách, kedy zvykneme kúpiť aj to, čo naozaj nepotrebujeme alebo nikdy nevynosíme.

Takže ideme na to? Okay.

Prvé kroky

Na začiatok si v šatníku bude treba spraviť také to jarné/zimné/whatever upratovanie.

1. Poškodené a veľmi obnosené oblečenie:

 • ak ho opravím, teda zašijem, bude vyzerať dostatočne dobre, aby som bola ochotná ho nosiť? Ak áno =  nechať, nie = vyhodiť.
 • Ak ho už nejde opraviť (zašiť, vyprať) = vyhodiť.

2. Oblečenie, ktoré už nevystihuje môj štýl obliekania:

 • pokiaľ je to niečo, čo ste si už dávno neobliekli alebo čo by ste si už na seba vôbec nedali = darovať alebo predať, napr. cez bazár alebo vinted. Zvlášť, ak to bol drahší kúsok alebo je ešte stále vo výbornom stave – možno nájdete niekoho, kto sa z tohto kúsku oblečenia bude tešiť viac.

3. Oblečenie, ktoré mi už veľkostne nesedí:

 • ak ste trocha pribrali, ale už na sebe pracujete a vidíte reálne, že si tento kúsok ešte oblečiete a v dohľadnom čase = OK.
 • Ale povedzme si pravdu: naozaj sa ešte niekedy vmestíme do džínov, ktoré sme nosili na strednej/výške? Nie? Vyhodiť/darovať/predať!
 • Je to veľké? nevadí, oversize modely sú teraz štýlové. Alebo vašej postave nesvedčia? Vyhodiť/darovať/predať!

4. Oblečenie, ktoré som na sebe nemala viac než rok:

 • veru, ak prešiel celý celučičký rok bez toho, aby som chcela alebo mala príležitosť si TO obliecť alebo ma vôbec napadlo, že to ešte mám, asi mi tento kúsok netreba, však? Vyhodiť/darovať/predať!

Vyhodiť? To ako fakt?

Asi nepoznám osobu, ktorá rada vyhadzuje svoje oblečenie, za ktoré utratila peniaze, i keď to bolo v zľavách. Takisto ma neteší vyhadzovať a plytvať tak oblečením – v útrobách mojej starej skrine sa stále nájde niečo, čo už malo byť dávno vyhodené. No zároveň zbožňujem ten oslobodzujúci pocit, že mám zrazu menej zbytočností, že som sa zbavila toho, čo mi neprináša už žiaden úžitok. Moji milí, toto je šatníková očista, ktorú musíte vykonať! Nech je to akokoľvek ťažké, aký význam má hromadiť niečo, čo nepoužívam a čo zaberá cenné miesto v skrini?

Tým, že niečo vyhodíte, spravíte si miesto pre iný, možno lepší kúsok :) Alebo si so sebou spravte malú dohodu: vždy, keď si niečo nové kúpim, musím sa niečoho zbaviť.

Ozaj, Adéla z blogu Heels in Prague má na to skvelú taktiku: “Otázka za milión. Vzala bych si to na sebe na blog?”

 

Pokračovanie nabudúce.

Komentáre

 1. Tiež som si kedysi nechávala všetko oblečenie, veď sa mi ešte niekedy zíde, ale ako som začala chodiť do práce, môj postoj sa zmenil a šatník si starostlivo triedim, už si v ňom nenechávam veci, ktoré nenosím a nevystihujú môj štýl, ak sú v dobrom stave tak ich posuniem ak nie sú tak proste idú preč. Rovnako už nenaletím na zľavy a vyhýbam sa sezónnym kúskom oblečenia, pretože tie budú v móde chvíľu a čo s nimi potom? Staré veci niekedy preradím na domáce použitie, ale tiež závisí od stavu a napr. zvažujem aj jeho prateľnosť, ak ho treba žehliť a púšťa tak ide proste preč, na domáce účely potrebujem čo možno najpraktickejšie veci. Dilemou pre mňa ostávajú veci o pár čísel väčšie, jedno obdobie som trochu pribrala, no už som to všetko zhodila, nie som veľmi typ čo extra priberá, väčšinou si držím váhu a teda neviem čo s týmito vecami, asi ich posuniem ďalej alebo odložím na horšie časy.

  1. Ďakujem za komentár. Skús ich predať napríklad cez vinted.cz. Mňa baví nakupovať oblečenie, ale posledný rok sa ho snažím nakupovať menej a naozaj premýšľať o veciach, ktoré kupujem. Môj súčasný šatník je vďaka tomu menší, ale 90% vecí z neho skutočne využijem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.