Ikonické stoličky #1 Eames

Obdivujeme ich na Pintereste a interiérových blogoch, predstavujeme si, aké by to bolo ich mať, ako veľmi by sa hodili k tomu stolu alebo presne tam do kúta. Ako by oživili celú miestnosť. Povedzme si o nich viac!

Eames Molded Plastic Chair / DSW

Eames Chairs

Tieto jednoduché krásky navrhli dizajnéri Charles & Ray Eames (Ray bola Charlesova manželka) v roku 1950. Pôvodne boli vyrobené zo sklolaminátu, preto bol ich pôvodný názov Molded Fiberglass Chair, dnes sa vyrábajú z plastuDostupné sú vo viacerých farbách a konfiguráciách (drevené vs. kovové vs. drevené hojdacie nožičky, s opierkami alebo bez, s čalúneným sedákom alebo bez). Originály predáva Vitra a Herman Miller (cena začína od 339 $ podľa konfigurácie, napr. 419 $ za tú s drevenými nožičkami, až po 889 $ za húpací model s bokmi a čalúnením), no nájdete aj reprodukcie za nižšiu cenu (do 100 €, pri reprodukcii je najčastejšie uvedené “Charles Eames Style”). Pre mňa je najkrajšia biela s drevenými nožičkami. A úplne mi stačí aj reprodukcia.

Eamesove stoličky oživia každý interiér!

Fotky: 1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6

Eames Lounge Chair

Ďalším kúskom z Eamesových tvorby je toto vskutku ikonické kreslo, ktoré má svoje miestečko aj v múzeu dizajnu MOMA. Kreslo navrhnuté v roku 1956 vyzerá super pohodlne, dá sa povedať, že ho obľubujú prevažne muži :) Rovnako ako stoličky ho kúpite vo Vitra alebo Herman Miller store, cena je ale dosť vysoká (okolo 5000 $ podľa konfigurácie – možno si zvoliť drevo a farbu kože), no v tomto prípade zrejme zodpovedá kvalite.

Eames Lounge Chair

Foto: Herman Miller / Jelanie

Eames Aluminum Group Chair

Nemám v obľube klasické kancelárske stoličky, no táto je jedna z mála kancelárskych stoličiek, ktoré vyzerajú naozaj elegantne. Eamsovci ju navrhli v roku 1958 a priniesla estetiku do kancelárskeho dizajnu. Stolička je totiž ľahká (má hliníkovú konštrukciu) a tenká, takže sa jemne prispôsobí ľudskému telu, a zároveň je veľmi pohodlná. Dostupná je vo verzii Management Chair (nižšie operadlo, širšie sedadlo, cena od 1529 $), Executive Chair (užšie sedadlo, vyššie operadlo, práve v tejto verzii a v bielej farbe sa mi páči úplne najviac), Lounge Chair (vysoké operadlo mierne zahnuté dozadu) a Side Chair (bez opierok na ruky). Ak si chcete do kancelárie dopriať trochu luxusu, investícia do tejto stoličky sa vám vyplatí – navyše, jej dizajn je tak nadčasový, čistý a klasický – moderná je už takmer 50 rokov a ešte minimálne nejaký ten čas bude.

Eames Aluminum Group Chair

Foto: Herman Miller

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.