Minimalizmus

Napriek môjmu obdivu k priam až dramatickej ornamentálnosti, orientálnym a barokovým vzorom ma minimalizmus fascinuje a snažím sa už nejaký čas uplatňovať jeho princípy. Ak si myslíte, že minimalista vlastní päť párov ponožiek, zopár basic kúskov a len to najnevyhnutnejšie k prežitiu, nie je to tak (celkom) tak – nevlastniť viac než 50 kusov vecí je v našich podmienkach tak trocha extrémom, určite nie pravidlom.

Minimalizmus je spôsob žitia, alebo skôr prístupu k životu, ktorý si chcete užiť v jeho plnosti. To je možné len vtedy, ak sa zbavíte všetkého zbytočného, nepotrebného, aby ste mali viac priestoru pre užitočné veci, pre seba, pre život. A nevzťahuje sa to len na veci, ale napríklad aj na toxické, zlé či ničím neprínosné vzťahy, ktoré namiesto toho, aby ťa posúvali ďalej, pôsobia opačne.

“Maj koľko vecí chceš, pokiaľ si každú z nich vieš odôvodniť” by sme mohli považovať za heslo minimalizmu ako životného štýlu. Dôležité je vlastniť a kupovať veci, ktoré naozaj potrebujem alebo pre mňa majú estetickú či hlbokú sentimentálnu hodnotu, a zbaviť sa tých ostatných. Akonáhle si toto heslo osvojíte, nebudete už (až tak) míňať na hlúposti, ktoré vôbec, alebo naozaj vôbec nepotrebujete. Napríklad žiaden z posledných prírastkov do môjho šatníka nemôžem označiť za zbytočnú, unáhlenú kúpu – samozrejme aj vďaka tomu, že šatník som si začala plánovať (ale o tom neskôr).

Čo je dôležité, menej vecí = menej neporiadku = menej stresu. A to je práve to, prečo je dobré minimalizmus aspoň trošku implementovať do svojho života, však? Ak vytesníme to nepodstatné, zostane viac miesta na to dôležité. Menej vecí, viac zážitkov, viac pohody.

I keď ma minimalizmus v poslednej dobe dosť ovplyvňuje v niektorých sférach a budem sa mu na blogu ešte venovať, tento blog nebude len o minimalizme. Budem písať o dizajne – či už v móde, interiéri, na webe a kdekoľvek inde. A sem-tam pridám aj nejaké užitočné návody pre kreatívcov. Stay tuned.

Komentáre

  1. Máš úplnú pravdu, tiež sa snažím zbaviť sa všetkých nepotrebných vecí, spôsobuje to len samé starosti a nie som typ, čo lipne na starých veciach. Moja babka to nikdy nechápala, ale tak každý máme svoj životný štýl a postoj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.