Môže byť zariadený prenajatý byt podľa vašich predstáv?

Niekedy po treťom roku štúdia na výške som sa odsťahovala z internátu do prvého bytu a vtedy to začalo. V prvom byte som bývala so spolubývajúcimi, v tom štvrtom už sama. Sťahovala som sa pomerne často (bytom č. 4 to nekončilo). Vyzeralo to, akoby som nemohla obsedieť na jednom mieste, no v skutočnosti mi byt alebo lokalita po pomerne krátkom čase prestali vyhovovať…

Poznáte to, tie malé “drobnosti”, ktoré sa vám až tak nepozdávajú, no akosi ich neriešite. Na začiatku. Potom sa to nedá vydržať. Hej, hovorí zo mňa moje tak trochu “rozmaznané” ja, ktoré chce vždy viac a krajšie. Rozmaznané Pinterestom a všetkými tými interiérovými blogmi. Ale zato s každým sťahovaním bolo o kúsoček spokojnejšie.

Interiérový dizajn a architektúra ma v podstate zaujímali odmalička. Začalo to asi katalógmi domov, ktoré rodičia vtedy odoberali. Už na základnej škole som vymyslela hru, ktorú sme sa s kamarátkou hrávali – ktorá z nás nakreslí najviac – wait for it – pôdorysov rodinných domov! To by ste u školáčky základnej školy nečakali, že? Vtedy ma to ale veľmi bavilo :) Architektúru som nešla študovať kvôli matematike a geometrii, ktorým som nikdy neprišla na chuť. A tiež preto, že mi akosi chýba priestorové videnie. Fakt! Priestorová orientácia tiež. Ale jedného dňa, ako si ja vždy vravím, si ale zaplatím kurz interiérového dizajnu. Len tak, pre seba.

Ak si prenajímate nezariadený byt, je jeho zariadenie prakticky vo vašej réžii. Do nezariadeného bytu som sa ešte nesťahovala, v tomto ohľade som tak trochu minimalistka. Desí ma tá predstava investovať do úplne všetkého zariadenia a o trištvrte roka sa s tým všetkým zasa sťahovať. Totiž akosi vždy vnútorne viem, že tento byt nie je ten posledný. Zatiaľ.

inšpirácia
Foto: Interior Junkie / The Design Chaser

Poďme ale k veci. Prenajali ste si už zariadený byt, ktorý je v podstate super, rozhodli ste sa pri prenájme najlepšie, ako to v tom čase bolo možné (či už kvôli financiám alebo aktuálnej ponuke realít), ale… pár “detailov” nesedí. Je to OK, nie je vždy všetko podľa našich predstáv. Čo s tým?

1. Premaľujte steny.

Ak sú v zlom stave alebo veľmi krikľavé, dohodnite sa s majiteľom bytu a premaľujte ich, najlepšie ešte pred tým, než sa nasťahujete. Steny sú mega dôležité, spolu s podlahou sú tie najdôležitejšie základy každého interiéru. Pokiaľ to nie je možné, zakomponujte farbu stien do vašej farebnej schémy.

2. Premiestnite nábytok.

Zo skúseností viem, že nábytok nebýva vždy práve najlogickejšie umiestnený. Niekedy malá zmena má obrovský dopad na celý vzhľad miestnosti. Napríklad ak skriňu dáte do kúta (a zároveň tým zakryjete škrvnu na stene), alebo pohovku posuniete na druhý koniec miestnosti. Nemusíte sa pýtať majiteľa bytu, v najhoršom pred odsťahovaním nábytok vrátite na pôvodné miesto.

3. Veľa nábytku? Preč s ním!

Možno nepotrebujete toľko skriniek, stoličiek či posteľ navyše. Ak sa zbavíte neželaného nábytku, byt bude viac dýchať a pribudne miesto na dôležitejšie veci. Porozprávajte sa s majiteľom – možno bude mať trochu miesta navyše v pivnici. (Toto žiaľ nie je vždy možné. Podobný problém máme teraz – staré kreslo navyše v inak moderne zariadenom byte, ktoré majiteľka nemá kde dať, ale vyhodiť ho nepripadá do úvahy.)

4. Chýba vám nejaký nábytok?

Pri dokupovaní nábytku do prenajatého bytu si dobre premyslite: chcete ten kúsok nábytku dokúpiť len pre aktuálnu potrebu, teda čo najlacnejšie a najrýchlejšie, alebo si na jeho výbere necháte záležať, investujete trošku viac a tento kúsok s vami zostane dlhšie? Ak sa vám nepáči farba aktuálneho nábytku v byte, nemusíte nasilu kupovať taký, ktorý sa k nemu farebne hodí. Iste, pôsobilo by to na prvý pohľad esteticky lepšie, jednotnejšie. Ale kúpte si ho radšej vo svojej farbe, až sa budete sťahovať, poďakujete si :) Navyše, jeden kúsok nábytku iný ako ostatné kúsky dodá miestnosti trochu originality.

5. Farby.

Ako pri každom zariaďovaní, zvoľte si farebnú schému. Nechcete predsa, aby byt pôsobil príliš farebný či farebne nejednotný. Keďže nábytok kupovať nemusíte, farebnú schému aplikujete na bytové doplnky – vankúše, závesy, koberčeky, kuchynské pomôcky, dekorácie. Samozrejme vtedy, ak ešte všetky tieto veci nevlastníte :) Farebná schéma, ktorej sa budete držať, aspoň trochu zjednotí interiér zvlášť vtedy, ak nábytok v byte pôsobí nejednotne.

6. Doplnky.

Najzábavnejšia časť celého zariadenia. Sťahovanie sa do zariadeného bytu má tú výhodu, že sa nemusíte sústrediť na nákup nábytku, namiesto toho sa vybláznite na bytových doplnkoch :) Nekupujte všetko naraz, dajte tomu čas, je to proces. A v ďalšom článku vám poradím, ako doplnkami cielene vylepšiť prenajatý byt.

Titulná foto: Stadshem.se

Komentáre

  1. Doplňky jsou vždycky nejjednodušší a nejlepší řešení, naprosto souhlasím. Výhod je spousta, jak říkáš: levná varianta, interiér prokoukne, získá naše ducha a hlavně, vše si můžeme snadno zase odnést s sebou při dalším stěhování ;) Super taky je, že majitelé pronájmu teď často kupují nábytek v IKEA a tam je možnost “aspoň” třeba investovat a koupit nový potah na sedačku nebo dvířka na skříňku, které se nám líbí a hodí. A když se stěhujeme, můžeme potah nabídnout majiteli k odkupu nebo novému nájemci :) Hlavně se nevzdávat :D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.