Nová estetika alebo viac než to?

Aké slová vám prídu na myseľ, keď počujete slovo “minimalistický”? U mňa je to kvalita, jednoduchosť, použiteľnosť, praktickosť, biela, pokoj. Všimli ste si to posledné – pokoj?

Nie je nič nové, ak napíšem, že svet je uponáhľaný a naše životy plné stresu. Takisto vieme, že minimalizmus v dizajne nie je historicky žiadnou novinkou. Je ale popularita minimalistického prístupu (k životu, k veciam) a minimalistického dizajnu v posledných rokoch našou odpoveďou na stres tejto doby?

Mám pocit, že si v poslednej dobe viac uvedomujeme, ako bezcieľne zhromažďujeme veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme. Nechceme už viac míňať na zbytočnosti, máme lepší pocit, ak investujeme do kvality (a nehovorím len o dizajne, oblečení, ale napr. aj o potravinách).

Sme takmer nonstop online, permanentne nás v oddychu alebo pri práci rušia rôzne notifikácie zo sociálnych sietí, nové maily alebo iné distractions. Teraz sú dosť obľúbené rôzne knihy alebo články na tému produktivity a ako chcieť menej, mať menšie nároky, robiť menej, ale lepšie… (pozrite zenhabits.cz)

Potrebujeme si oddýchnuť, nechceme toľko rozmýšľať, proste kompletne vypnúť. A neviem ako vy, ale mne sa najlepšie oddychuje a sústredí v prostredí, ktoré je čisté a pekné, nie zbytočne preplnené vecami a neporiadkom. A to v podstate “ponúka” minimalizmus – jednoduché a čisté tvary, jednoduchá estetika. Takisto platí, že menej vecí = menej upratovania.

Minimalizmus - Nová estetika
Foto: stylizmoblog.com / skonahem.com / stylizmoblog.com

A minimal vlna sa netýka len módy (normcore), interiérového dizajnu, spôsobu žitia, ale napríklad aj webového dizajnu – a to spomeniem, lebo je to moja parketa :) Kladie sa čoraz väčší dôraz na jednoduchosť, funkčnosť, použiteľnosť webu. Jasná navigácia, menej textu, menej fotiek (tiež preto, aby sa web rýchlejšie načítaval – čo má v konečnom dôsledku aj ekologický dopad).

Sú toto dôvody, prečo sa nám páči minimal, normcore a minimalistické, biele, vzdušné škandinávske interiéry, alebo je to čisto o vizuálnej stránke – estetike? Je minimal nová čierna? Čo si myslíte?

Píšem o tom, lebo si nemyslím, že záľuba v minimalizme je len akási okrajová módna vlna, trend, ktorý pominie – vnímam to skôr ako smer, vývoj.

Chápem, že minimal sa nepáči alebo nevyhovuje každému. To je v poriadku a to, že súhlasím s tým, že je lepšie mať menej vecí, zo mňa minimalistu ešte nerobí.

Dúfam, že vás tento mierne filozofický post veľmi nenudil. Nebojte sa, ďalšie už budú veselšie a s obrázkami :)

Teraz po dopísaní článku som ešte trošku googlila a našla som zaujímavý článok na túto tému tu.

Mimochodom, ak chcete tričko alebo mikinu s nápisom Minimal is The New Black, pozrite na FashionableMe.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.